FANDOM


Disambig Ten artykuł dotyczy miasta w hrabstwie Kent. Zobacz też: Gillingham (ujednoznacznienie).
GillinghamGreatLines2717

Gillingham - panorama miasta

Gillingham (czyt. /'dʒɪlɪŋ(ə)m/) - miasto w Wielkiej Brytanii, w AngliiAnglii w hrabstwie Kent, na jego północnym krańcu. Położone jest w samodzielnej jednostce administracyjnej Medway, u ujścia rzeki Medway do Kanału La Manche. Według stanu na r. 2001, miasto liczy 99 773 mieszkańców.

Nazwa

Nazwę miejscowości czyta się przez /dż/ w odróżnieniu od homonimicznej miejscowości w hrabstwie Dorset, którą wymawia się przez /g/. Oznacza ona miejsce zamieszkania rodziny Gylia. W starszym piśmiennictwie spotyka się pisownię Jillyingham Water, stąd różnica w wymowie.

Historia

Miasto wzmiankowane jest w Domesday Book z roku 1086. Znaczenie uzyskał dopiero w okresie dominacji Pięciu Portów na Kanale La Manche jako port. Dok w Gillingham zamknięto dopiero w roku 1974. Pełnił ważną rolę w wojnie siedmioletniej.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki