FANDOM


FarehamCreek

Zatoka Fareham

Fareham - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Hampshire między Southampton a Portsmouth. Położone jest nad Zatoką Fareham przy ujściu rzeki Wallington. Miasto liczy 10 800 mieszkańców (według stanu na r. 2001). Wytwarza się tu czerwoną cegłę; jest również ośrodkiem wielu centrów informacji telefonicznej (call centre).

Historia

Osadnictwo na terenach współczesnego miasta istniało już w starożytności, jednak miasto założono za czasów normańskich. Początkowo nosiło nazwę Ferneham, która przetrwała do dziś jako nazwa ratusza miejskiego. Domesday Book z roku 1086 podaje, że znajdowały się tu dwa młyny. Organizm miejski wytworzył się w XII wieku i mimo, że żyło tu tylko kilkuset mieszkańców, był ważnym ośrodkiem portowym, zwłaszcza dla eksportu drewna. W czasach nowożytnych ośrodek garbarski.

Gospodarka

W mieście wytwarza się czerwoną cegłę, znaną w Anglii jako Fareham red brick. Zbudowano z niej m. in. londyński Royal Albert Hall. W mieście funkcjonuje wiele telefonicznych centrów informacji biznesowych; Fareham jest drugim pod względem liczby call centres miastem w Anglii po Londynie; choć ostatnio wskutek zmian ekonomicznych wiele z nich opuściło miasto i przeniosło się do Szkocji bądź też w ramach outsourcingu za granicę, głównie do Indii. Przemysł Fareham jest tradycyjnie związany z morzem od czasów gdy miasto stanowiło część portu w Portsmouth.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki