FANDOM


EnglandEssex
800px-Colchester Castle

Zamek Colchester

Essex - hrabstwo niemetropolitarne we wschodniej Anglii, położone nad Morzem Północnym. Składa sięGrafika:800px-Colchester Castle.jpg z dwunastu dystryktów i - jako hrabstwo ceremonialne - dodatkowo dwóch samodzielnych jednostek administracyjnych. Zamieszkuje je 1 688 400 osób (stan na r. 2001) na powierzchni 3 670 km². Centrum administracyjnym regionu jest miasto Chelmsford. Hrabstwo posiada związki partnerskie m. in. z Sopotem.

Położenie

Hrabstwo Essex graniczy z hrabstwami Cambridgeshire i Suffolk od północy, Kent od południa (granica przebiega wzdłuż Tamizy), Hertfordshire od zachodu oraz z Wielkim Londynem od południowego zachodu. Zachodnią, naturalną granicę hrabstwa stanowi basen MorzaGrafika:800px-Colchester Castle.jpg Północnego. Najwyżej położonym punktem hrabstwa jest Chrishall Common nW roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 18 126 mln funtów, z czego 12 783 mln przypada na sektor usług, 5 057 mln na przemysł i 287 mln na rolnictwo.a wysokosci 147 m n.p.m.

Nazwa

Nazwa Essex pochodzi od nazwy Ēastseaxe - "Królestwo Essexu" albo od Kingdom of the East Seaxe, państwa założonego w około 500 roku w okolicach dwóch rzek: Tamizy i Lee.

Historia

W czasach przed inwazją rzymską terytorium obecnych hrabstw Suffolk i Essex było miejscem zamieszkania plemienia Trynowantów, które wzbogaciło się na intensywnym handlu z Imperium Rzymskim; terytorium to zostało jako pierwsze zaanektowane przez Klaudiusza w r. 43 n.e. Po ustąpieniu okupacji rzymskiej w okresie anglosaskim istniało królestwo Esseksu, założone prawdopodobnie w r. 527 przez Aecwina, na ziemiach znanych później jako hrabstwo historyczne Middlesex. Colchester był wówczas odrębnie prosperującym miastem, najstarszym organizmem w Wielkiej Brytanii. Konsekwentnie, królestwo Esseksu zostało inkorporowane do Królestwa Anglii i Essex stał się hrabstwem historycznym. Rada hrabstwa została powołana na mocy reformy administracyjnej w r. 1889, jednak bez gmin West Ham i East Ham, które, będąc częścią hrabstwa, nie były pod jego kontrolą administracyjną. Granica z Wielkim Londynem została ostatecznie ustalona w r. 1965.

Gospodarka

W roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 18 588 mln funtów, z czego 13 172 mln przypada na sektor usług, 5 158 mln na przemysł i 258 mln na rolnictwo. Gospodarczo ciąży do regionu Wielkiego Londynu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki