FANDOM


Disambig Ten artykuł dotyczy miasta w hrabstwie Nottinghamshire. Zobacz też: Eastwood (Essex).
3046101361 8c1a3cc29a

Miejsce urodzenia pisarza D. H. Lawrence'a

Eastwood - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Nottinghamshire przy granicy z Derbyshire, położone 13 km na północ od Nottingham i 16 km na północny wschód od Derby. W roku 2001 miasto liczyło 18 612 mieszkańców. W mieście urodził się pisarz D. H. Lawrence, autor skandalizujących powieści o tematyce erotycznej.

Nazwa

Nazwa miasta jest pochodzenia mieszanego; pierwszy człon brzmiał w języku staroangielskim Est i oznaczał wschód; druga część pochodzi od staroindyjskiego słowa Þveit i oznacza łąkę, skoszoną łąkę lub porębę w lesie. całość oznaczała prawdopodobnie "wschodnią porębę". Lokalnie nazwę wymawia się /ˈeɪswʊd/.

Historia

Istnieją dowody na zamieszkanie obszarów współczesnego miasta już okresie środkowego i późnego paleolitu. Znaleziono również ceramikę, broń i czółna z epoki brązu, zachowane i wystawione na uniwersytecie w Nottingham. Ośrodek postał głównie dzięki dostępności ziemi uprawnej, bliskości rzeki i złożom węgla kamiennego. W Domesday Book z r. 1086 miejscowość jest wymieniona jako Estewic. W średniowieczu Eastwood był wsią z ogólnie dostępnym pastwiskiem. W roku 1603 wieś liczyła 170 mieszkańców, a rozwinęła się dopiero w XVIII w. po oddaniu do użytku Erewash Canal, jednego z pierwszych sztucznych kanałów w Anglii. Zwiększony dostęp do surowców spowodował, że rozwinęło się ceglarstwo, garncarstwo i młynarstwo. Miasto rozrosło się podczas rewolucji przemysłowej.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki