FANDOM


St. Mary's Church, Old Town.JPG

Kościół św. Marii

Grove Road

Dartmouth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie East Sussex, połozone na południu hrabstwa nad Kanałem La Manche. W r. 2001 miasto zamieszkiwało 89 667 osób. Uważane jest za jedno z najbardziej słonecznych miast Wielkiej Brytanii[1]. Miasto posiada plażę kamienistą o długości 6 km.

Historia

Obszar obecnego miasta zamieszkany był od neolitu, o czym świadczą kopalnie krzemienia znajdowane w okolicy. W okresie podboju przez Wilhelma Zdobywcę, miasto było zarządzane przez jego przyrodniego brata Roberta. Miasto wymienione jest w Domesday Book, a zawierało 28 pól ornych, kościół, młyn wodny i łowiska ryb. W roku 1315-16 miastu przyznano przywileje, co spowodowało rozwój przemysłu. W średniowieczu miasto odwiedzili królowie Henryk I i Edward II. Najwcześniejsze wzmianki o Eastbourne jako kurorcie pochodzą z roku 1780.W r. 1793, po przeglądzie stanu obronności południowego wybrzeża, została wydana zgoda na umieszczeniu w pobliżu jednostek artylerii i piechoty. Jednak do XIX w. miasto było zbiorem pojedynczych obszarów wiejskich; nowe miasto powstało według planu z r. 1859 według pomysłu lorda Cavendisha i pracujących dla niego architektów, w tym Henry Currey'a. Miał to być ośrodek wypoczynkowy "od dżentelmena dla dżentelmenów". Podczas II wojny światowej miasto było ośrodkiem ewakuacyjnym z najbardziej zagrożonych bombardowaniem ośrodków przemysłowych. Wkrótce jednak i stąd ewakuowano ludzi, jako że Eastbourne okazał się być częścią częścią hitlerowskiej Operacji Lew Morski. W latach 1942-43 miasto przeszło serię bombardowań.

Przypisy

  1. Sunniest place in Great Britain

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki