FANDOM


Ghill

Dorsethrabstwo niemetropolitarne w Anglii położone na południowym zachodzie kraju, ned Kanałem La Manche, o powierzchni 2 653 km² i zamieszkałe przez 701 tys. mieszkańców. Centrum administracyjnym jest Dorchester. Największym odrodkiem miejskim hrabstwa jest Bournemouth.

Położenie geograficzne

Dorset leży na południowym obrzeżu Wielkiej Brytanii, nad Kanałem La Manche. Graniczy od zachodu z hrabstwem Devon, od północy z Somersetem i Wiltshire, od zachodu z Hampshire. Hrabstwo leży na terenie Wybrzeża Jurajskiego, będącego na liście światowego dziedzictwa ONZ. W południowej części hrabstwo leży na pokładach skał wapiennych.

Gospodarka

W roku 2003 PKB hrabstwa wyniósł ponad 8 mld funtów, z czego połowa przypada na Bournemouth i Poole. Hrabstwo charakteryzuje się profilem rolniczo-przemysłowym, przy czym obie te dziedziny przeżywają regres. Ważną dziedziną gospodarstwa hrabstwa jest turystyka - w roku 2002 turyści zostawili tu 768 mln funtów.

Ośrodki miejskie

Największym miastem na terenie hrabstwa jest Bournemouth (165 tys. mieszkańców) i tworzące konurbację z sąsiednim Poole. Inne ważne miasta to Weymouth, Swanage, Lyme Regis

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki