FANDOM


Durnovaria

Dorchester – miasto w Wielkej Brytanii w Anglii w hrabstwie Dorset położone nad rzeką Frome 18 k na północ od Weymouth. W roku 2001 miasto zamieszkiwało 16 100 osób. Doercherster jest centrum administracyjnym hrabstwa Dorset od roku 1310.

Historia

Osadnictwo w tym regionie sięga epoki żelaza. W okresie przedrzymskim istniało tu grodzisko, jedno z najliczniej zamieszkanych w przedrzymskiej Brytanii. Po inwazji Rzymian postawiono tu miasto o nazwie Durnovaria, które wzięło swą nazwę od plemienia Durotrygów. Pierwsze wzmianki o Durnovarii pochodzą z IV wieku jako o osadzie handlowej. W roku 864 Durnovaria została zdominowana przez Saksonów. W okresie nowożytnym po strawieniu miasta przez ogień (1613 i 1725) miasto odbudowano, głownie z wapienia i marmuru portlandzkiego. XVII wiek to lata emigracji Purytanów do Ameryki.

Transport

Miasto ma dwie stacje kolejowe, jedną na linii do Londynu i Southampton, drugą na linii do Bristolu i Bath.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki