FANDOM


Bdth

Postęp epidemii w Europie

Czarna śmierć (ang. Black death) – epidemia dżumy, która spustoszyła średniowieczną Europę w XIV wieku, zabijając około 1/3 ludności kontynentu. Nazwa pochodzi od pojawiających się rozległych zmian martwiczo-zgorzelinowych w skórze o ciemnej barwie. Pierwszy przypadek odnotowano w październiku 1347 roku w sycylijskim porcie Messyna, choć pierwotne źródło tej choroby nie jest dokładnie zlokalizowane.

Zaraza dostała się do Anglii od morza, prawdopodobnie w Southampton. Epidemia dotknęła zwłaszcza południowo-zachodnią część kraju. Pierwszy przypadek wykryto w Londynie we wrześniu 1348 r.[1], następnie zaraza posuwała się na północ, sięgając Walii. W niektórych miejscach śmiertelność wynosiła nawet 70 proc. Epidemia trwała przez ok. 18 miesięcy a populacja Anglii spadła do 2,5 miliona, choć dane różnią sie w zależności od źródła[2], w porównaniu z 4,5 milionami przed epidemią.

Przypisy

  1. Barry Cunliffe History of Britain and Ireland, Pengiun, London 2004
  2. Black Death blamed on man, not rats

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki