FANDOM


Cullomvpipem

Widok ogólny Cullompton

Cullompton (czyt. /kə'lʌmptən/ - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon, nad rzeką Culm, przy autostradzie M 5. Leży 9 km na północ od Exeteru i 10 km od Tiverton. Miasto zamieszkuje ok. 8 600 osób (stan na r. 2001)

Historia

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od przepływającej przez miasto rzeki aczkolwiek nie do końca jest to ustalone; w dokumentach z różnych epok nazwę miasta zapisywano na czterdzieści różnych sposobów[1]. Zdjęcia lotnicze wykonane w r. 1984 wykryły obecność grodzisk i fortów rzymskich w pobliżu miasta. W średniowieczu i czasach nowożytnych miasto było ośrodkiem produkcji wełny. 7 lipca 1839 r. miasto prawie doszczętnie strawił pożar. W 1944 r. miasto otrzymało połączenie kolejowe z Bristolem i Exeterem, jednak stację kolejową zamknięto w r. 1964. Obecny rozwój miasto zawdzięcza zbudowanej w latach siedemdziesiątych autostradzie M 5.

Przypisy

  1. Spellings of Cullompton

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki