FANDOM


1395360815 b83d4d7b10

High Street

'Cleobury Mortimer - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Shropshire. Choć często uważane za wieś, jest większe od innego miasta w hrabstwie - Clun. Miasto zamieszkuje niecałe 1 962 mieszkańców (stan na rok 2001). Prawa miejskie nadano miejscowości w roku 1253.

Nazwa

Nazwa miejscowości pochodzi od staroangielskiego słowa clifu oznaczającego strome zbocze i bury - fortyfikację. Istnieje kilka wariantów wymowy nazwy miasta. Najpowszechniejszą i uchodzącą za poprawną jest /klɪb'ri:/, choć poprawne są również używane lokalnie /kleb'ri:/ jak również /kli:'bri:/.

Historia

W Domesday Book z r. 1086 pojawia się jako miejsce dwóch zamków. Dwór w Cleobury z początku należał do .żony Edwarda Wyznawcy Edith. W XVI w. królowa Elżbieta I przekazała to miejsce earlowi Leicester Robertowi Dudleyowi. Jego zainteresowanie nowoczesną techniką spowodowało wybudowanie w mieście odlewni żelaza. Wkrótce industrializacja miasta odegrała ważną rolę w hrabstwie w okresie rewolucji przemysłowej.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki