FANDOM


Alms houses, Chipping Norton

Stare budownictwo socjalne w Chipping Norton

Chipping Norton - miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii na zachodzie hrabstwa Oxfordshire. Położone jest 29 kilometrów na północny zachód od Oksfordu, zwane "bramą wzgórz Cotswold". Jest najwyżej położonym miastem hrabstwa. W roku 2001 populacja miasta wynosiła 5972 mieszkańców. W miescie mieszka prezenter programu Top Gear Jeremy Clarkson.

Nazwa

Słowo chipping w języku staroangielskim oznaczało targ; słowo norton oznacza "północny" a całość oznaczała "targ na północy".

Historia

Obszar zamieszkały był od czasów prehistorycznych, o czym świadczy kamienny krąg 4 km na północ od miasta. Początki miasta to kościół i zamek u podnóża wzgórza, wzniesione we wczesnym średniowieczu. Istniał tu zamek w stylu motte, dziś zniszczony. Kościół zbudowano z zysków za rozwinięty w nieście handel wełną, stąd też kościoły tego typu nazywane są wool church. W epoce wiktoriańskiej w okresie rewolucji przemysłowej w mieście działała fabryka tweedu, browar, słodownia i fabryka rękawiczek.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki