FANDOM


Chardchurch.jpg

Kościół w Chard

Chard - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Somerset, położone przy granicy z hrabstwem Devon, 24 km na południowy zachód od Yeovil. Jest najwyżej położonym miastem hrabstwa Somerset (121 metrów). Jest również najbardziej na południe wysuniętym miastem hrabstwa. W roku 2001 miasto zamieszkiwało 12 008 mieszkańców.

Historia

Miasto powstało w IV wieku. Miasto było główną siedzibą króla Cedrika - pierwszego władcy Wessexu. Badacze eposu Rycerze Króla Artura uważają że Cedric był wzorem na podstawie którego stworzono epos, a także że w pobliżu Chard mieszkał Camelot. W r. 1065 nazwa miasta brzmiała Cerdre i w taki sposób jest zapisana w Domesday Book. Przed podbojem przez Wilhelna Zdobywcę miasto należało do biskupa Wells. Kościół św. Marii Dziewicy wybudowano w XI w. i zrekonstruowano w wieku XV (zabytek kl. I). W r. 1577 miasto zostało strawione przez pożar.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki