FANDOM


EnglandCambridgeshire
Wandlebury

Dwór Wandlebury

Cambridgeshire (czyt. /ˈkeɪmbrɪdʒʃə(r)/) - hrabstwo niemetropolitarne we wschodniej Anglii, składające się z pięciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo miasto Peterborough, będące faktycznie jednolitą jednostką administracyjną. Ośrodkiem administracyjnym, od którego hrabstwo bierze też swoją nazwę, jest Cambridge. Hrabstwo zamieszkuje 597 400 osób (dane na rok 2001) a jego powierzchnia liczy 3 046 km².

Położenie

Hrabstwo graniczy od północy z Lincolnshire, na północnym wschodzie z Norfolk, na wschodzie z hrabstwem Suffolk, na południu z Essex i Hertfordshire a na zachodzie z Bedfordshire i Northamptonshire. Terytorium hrabstwa ma charakter nizinny, na jego terenie znajduje się depresja Holmer Fen z najniżej położonym punktem w Wielkiej Brytanii - 2,75 m poniżej poziomu morza. Najwyższy punkt hrabstwa to Great Chishill na wysokości 146 m n.p.m.

Historia

Na terenie Cambridgeshire znajdują się najstarsze ślady osadnictwa neolitycznego o charakterze stałym. Współczesne osadnictwo rozpoczyna się od VI wieku; zamieszkały tu plemiona wędrujące na północ. W r. 656 wiele ziem znalazło się w posiadaniu klasztoru w Huntingdon. W Domesday Book z r. 1086 hrabstwo jest zapisane jako Grantbridgeshire

Gospodarka

W roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 10 154 mln funtów, z czego 7 752 mln przypada na sektor usług, 2 195 mln na przemysł i 207 mln na rolnictwo. Hrabstwo ma profil rolniczy, jedyne zagęszczenie przemysłu znajduje się w okolicy Cambridge.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki