FANDOM


Central

Centralny plac Bristolu

Bristol (wal. Bryste) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu, niedaleko granicy z Walią. Pod względem wielkości (420 000 mieszkańców) jest szóstym miastem w Anglii i dziewiątym w wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi jednolitą jednostkę administracyjną typu unitary authority i zarazem samodzielne hrabstwo niemetropolitarne i ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Posiada status city. Jest miastem przemysłowym, o silnie rozwiniętym przemyśle lotniczym (m.in. zakłady lotnicze Rolls-Royce'a) – tu produkowano samoloty Concorde.

Miasto posiada ponad sto zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza, zarówno w klasie architektury miejskiej jak i przemysłowej. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – znajdują się tu dwa uniwersytety, w tym Uniwersytet Bristolski, jeden z przodujących w kraju. Jest siedzibą nowej kultury – znanym na świecie ośrodkiem hip-hopu i graffiti (tu działa artysta Banksy), tu też w roku 1978 oddano pierwszy na świecie skok na bungee. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy niemetropolitarny (zbudowany poza stolicą) ogród zoologiczny. Miasto dysponuje międzynarodowym portem lotniczym, tu znajduje się również najstarszy zachowany budynek stacji kolejowej na świecie – stary budynek Bristol Temple Meads.

Geografia

Bristol znajduje się w południowo-zachodniej Anglii w pasie południowo-angielskich nizin, w niecce między wzgórzami Mendip a Cotswold. Miasto położone jest w dolinie rzeki Severn, przy ujściu do Kanału Bristolskiego. Leży nad rzeką Avon, ulegającą pływom morskim – różnica może sięgać nawet 4 metry dziennie. W zachodniej części miasta znajduje się Wąwóz Avon będący granicą z hrabstwem Somerset.