FANDOM


EnglandBedfordshire.png
BC.JPG

Budynek centrum administracyjnego hrabstwa

Bedfordshire - hrabstwo niemetropolitarne we wschodniej Anglii, składające się z trzech dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo miasto Luton, będące faktycznie jednolitą jednostką administracyjną. Ośrodkiem administracyjnym jest Bedford. Populacja hrabstwa wynosi 582 600 mieszkańców (dane za r. 2001) a powierzchnia 1 235 km². Po hrabstwie Rutland, Bedfordshire jest najmniejszym angielskim hrabstwem pod względem powierzchni. Tradycyjną nazwą mieszkańca hrabstwa jest Bedfordshire Bulldog lub Clanger (nadzienie pieroga). Na terenie hrabstwa znajduje się port lotniczy Luton.

Położenie

Hrabstwo graniczy od zachodu z Buckinghamshire, od północy z Northamptonshire i Cambridgeshire, a od południowego wschodu z Hertfordshire. Najwyższym wzniesieniem na terytorium Bedfordshire jest Dunstable Downs w paśmie Chilterns o wysokości 243 m n.p.m. Południowa część hrabstwa jest położona na uformowanych z wapienia wzgórzach Chiltern.

Historia

Pierwsze użycie nazwy hrabstwa zanotowano w r. 1011 jako Bedanfordscir a oznaczało ono "bród Bedy". Obszar był atrakcyjny do zasiedlenia ze względu na żyzne gleby i obfitość rzek. Domesday Book z r. 1086 daje pełny przegląd miejscowości na terenie hrabstwa i dowodzi, że na tym terenie najszybciej odbyło się przejęcie majątku przez Normanów od ludzi zamieszkujących Mercję. Hrabstwo ucierpiało za panowania króla Stefana i prowadzonej przez niego wojny domowej. Również wojna baronów nie oszczędziła tych terytoriów, a zamek w Bedford był długo oblegany. Podczas angielskiej wojny domowej hrabstwo niemal w całości stanęło po stronie sił parlamentu. W r. 1835 przeprowadzono reformę administracyjną, w wyniku której Bedford był jedyną gminą w hrabstwie,

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki