FANDOM


Axminster Town

Panorama Axminster

Axminster – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon, przy wschodniej granicy hrabstwa, nad rzeką Axe, przy linii kolejowej Exeter - Salisbury. Miasto dało nazwę typowi dywanów produkowanych w tym mieście, dziś na całym świecie.

Historia

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z początków IV wieku z okresu osadnictwa celtyckiego. W tym miejscu znajdowało się skrzyżowanie rzymskich dróg z Lincoln do Seaton i z Dorchester do Exeteru. Nqa południe od obecnego miasta istniał drewniany fort. Nowoczesne osadnictwo rozpoczęło się w środkowym średniowieczu. W Domesday Book z roku 1086 miasto nosiło nazwę Aixeministra (klasztor dużego kościoła nad rzeką Axe). W roku 1755 w mieście rozpoczęto produkcję dywanów z owczej wełny, którą zapoczątkował Thomas Whitty. Choć przemysł upadł pod koniec XIX wieku, w roku 1937 zapadła decyzja o przywróceniu w mieście tkactwa.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki