FANDOM


Arundel wikipedia.jpg

Ulica z widokiem na zamek

Arundel - miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie West Sussex, położone nad rzeką Arun. Populacja miasta wynosi 3408 mieszkańców (według stanu na rok 2001). W mieście znajduje się katedra katolicka i zamek.

Nazwa

Oficjalna wymowa nazwy to /ˈærəndəl/, lokalnie dopuszczalna również /ˈɑ(r)ndl/. Wymowa /ə'rʌnd(ə)l/ stosowana jest do amerykańskich miast o tej nazwie. Miasto nadało nazwę rzece, która wcześniej nazywała się Tarrant i jest znana jako druga rzeka w Anglii z najszybszym nurtem. Nazwa rzeki brzmiała początkowo Arnus, co z kolei pochodzi od bretońskiego słowa arno oznaczającego "biec".

Historia

Na terenie miasta odkryto szczątki z okresu prehistorycznego. W czasach rzymskich znajdowała się tu duża willa rzymska. W Domesday Book zapisana jako burh. W średniowieczu było niewielkim centrum osadnictwa żydowskiego. Miasto strawione zostało przez pożary w latach 1338 i 1344. Przełom nastąpił w XIX wieku, kiedy Arundel został lokalnym centrum handlowym. Wtedy też nastąpił rozwój turystyki.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki