FANDOM


EnglandEastRiding
Snowy Yorkshire Wolds at West Lutton

Wzgórza Yorkshire Wolds w zimie

East Riding of Yorkshire - hrabstwo niemetropolitarne ceremonialne w północno-wschodniej Anglii, składające się z dwóch jednolitych jednostek administracyjnych. Jedna z nich nosi nazwę identyczną z nazwą hrabstwa, druga to Kingston upon Hull. Jako dystrykt, jest drugim pod względem powierzchni po Bristolu (przy powierzchni 2 409 km²]]. Populacja hrabstwa wynosi 590 000 osób (według danych za r. 2001).

Położenie Edytuj

Hrabstwo graniczy z North Yorkshire od północy, South Yorkshire od południa i z Morzem Północnym od wschodu. Pod względem geograficznym składa się z dwóch części - zachodniej, zwanej Yorkshire Wolds, zbudowanych z kredy, południowa część hrabstwa to nizina Holderness granicząca z estuarium rzeki Humber. Linia brzegowa hrabstwa ma tendencję do cofania się w ciągu ostatnich 2 000 lat, zalewając stare porty takie jak Ravenser Odd i Ravenspurn[1].

Historia Edytuj

W przeciwieństwie do wielu hrabstw w Anglii, które były podzielone na tzw. setki, Yorkshire składał się z trzech jednostek o nazwie riding, które z kolei składały się z wapentakes, jednostki pokrewne setkom. System ten obecnie ma znaczenie wyłącznie historyczne, pozostał jednak w nazwie hrabstwa. W XIX wieku utworzono tzw. hrabstwo rejestracyjne. Urząd hrabstwa powołano w r. 1888 na mocy reformy administracyjnej, wprowadzającej po raz pierwszy system zbliżony do obecnego.

Gospodarka Edytuj

W roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 3 783 mln funtów, z czego 2 444 przypada na sektor usług, 1 106 mln na przemysł i 2833 mln na rolnictwo. Hrabstwo ma charakter rolniczo-przemysłowy.

Przypisy Edytuj

  1. History of Ravenser Odd